OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 01.11.2023 07:27:23 

ZÁPASNÍCKY KLUB CORGOŇ NITRA

História zápasenia v Nitre

 


História zápasenia v Nitre 1909 - 2010

                Zápasnícky šport má v Nitre bohatú tradíciu. Prvé zmienky o ňom siahajú do roku 1909, kedy bol založený Hasičský športový spolok - TSE - Tüzelté Sport Egyesült. takto sa o ňom zmieňovali aj vtedajšie najrozšírenejšie noviny - Nytravarmege, ktoré boli dostať v každej nitrianskej trafike. Hasičský športový spolok združoval 4 športy - futbal, atletiku, plávanie a zápasenie. Zakladateľom bol veliteľ hasičov Oskár Roncheti. najstaršou zachovalou písomnou zmienkou o zápasení je článok v novinách Nytravarmege z 11. 7. 1913, č.28, strana 5, kde sa venuje veľký priestor stretnutiu nitrianskych športovcov TSE s novozámockými ESE ktoré sa uskutočnilo 6. júla v novozámockej športovej osade vo futbale, atletike a zápasení. V novinách sa píše: "Po ľahkoatletickom mítingu nasledovalo zápasenie. Zápasiť mali najskôr novozámocký Pápay a nitriansky Batyalik. Keď však Pápay a ďaľší novozámockí pretekári s odvolaním sa na nedostatočnú trénovanosť nenastúpili, zápasili nitrania medzi sebou. Prvá dvojica bola potom Batyalik a Brogyányi. Po striedavom boji, už v 4 minúte sa dotkli obe lopatky Brogyániho žinenky. V druhej dvojici sa predstavili Bödog a Brogyányi. V zápase obojstranne vyrovnaných síl sa boj na dvakrát 10 minút skončil nerozhodne."                                                                                                                                                                                        

               To je prvý historický zaujímavý pohľad na rozvýjajúci sa zápasnícky šport v nitrianskom TSE. Hasičský spolok TSE orientoval svoju činnosť na dobrú telesnú prípravu v prípade požiaru. Organizovali sa miestne  i medzinárodné súťaže v rámci Uhorska.

               Počas I. svetovej vojny bola činnosť  minimalizovaná. Po skončení vojny vznikom ČSR v roku 1919 vzniká "Robotnícky telovýchovný spolok" MTE, ktorý ten istý rok vstupuje do FRTJ, federálnej robotníckej telovýchovnej jednoty. Vzniká NŠC - nitrianský športový klub, ktorý v roku 1922 upravuje svoj názov na ŠK Nitra. O rok neskôr po stabiliácii politického, hospodárskeho i športového života, stabilizuje sa i názov na TJ AC Nitra, ktorý vydrží až do roku 1946

              Zoltán Duška                                        Ernest Duška

                               

                     poradie zľava: 2-Karol Guderna, 5-Ján Červeň, 7-Julius Brucker, 8-Vojtech Vereš st., 9-Titi Solnica

  

Prvým predsedom AC Nitra v roku 1923 bol JUDr. Ivan Langer. V období medzi vojnami slávu nitrianskeho zápasenia šírili bratia Duškovci, Červeňovci, Karabínovci, Černický, Černošek, Vereš, Vörös, Osterdák, Hazlinger, Šulek, Guderna, Halama, Franko a iní.

                  Spomienky Jozefa Černického ( nar. 1915) všestranného športovca najmä však futbalistu a zápasníka na roky I. ČSR - spolu so mnou trénovali a zápasili bratia Duškovci, Osterdákovci (boli bratranci), Lieskovský, Guderna, Hazlinger, Šulek, Franko, Halama a iní. Trénovali sme v gymnaziálnej ako aj orolskej a Sokolovskej telocvični. Zápasníci boli v tridsiatych rokoch organizovaní v rámci Robotníckeho telovýchovného spolku. My sme neboli prvou generáciu, ktorá po prvej svetovej vojne zápasila. Týmto športom sa zaoberala ešte generácia našich otcov. Zo známejších zápasníkov dvadsiatich rokov to boli Karabín, Kapusta a Motyka. Boli to výborní zápasníci a slúžili nám ako vzor. Našimi trénermi a súčasne tiež aktínymi zápasníkmi boli Herda a Palkovič. Vo forme priateľských stretnutí sme zápolili so zápasníkmi Bratislavy a okolitých miest. Na vrchole svojej výkonnosti si niektorí zápasníci privyrábali vyzývacími zápasmi v cirkusoch, ale aj v niektorých reštauračných zariadeniach (Halama, Šulek). Zápasníci mojej generácie boli športovcami veľmi všestrannými. Hrávali sme futbal, vzpierali sme, hrali stolný tenis i behávali. Konkrétne si pamätám, že sme sa zúčastňovali Pribinovho okruhu, ktorý usporadúvali atléti Orla. Byť teraz v rokoch výkonných športovcov, by som si to z nimi rozdal, pochválil sa pán Černický a zároveň dodal: " Veľkým podporovateľom športovcov bol arcibiskup Dr. Karol Kmeťko, ktorý nás často navštevoval v orolskej telocvični. Toľko spomienky už nebohého Jozefa Černického.

                 Zápasnícky šport v rámci AC Nitra vyvíjal činnosť aj prvých rokoch Slovenského štátu. Neskôr činnosť čiastočne ustrnula. Po prechode frontu začal zápasnícky oddiel AC Nitra s aktívnou činnosťou v roku 1946 ako jeden prvý zo športových oddielov. O obnovenie činnosti sa pričinili dvaja aktívni pretekári a zanietenci tohto športu Štefan Hazlinger a Karol Guderna 

 

                                                              Karol Guderna v roku 1969 zvolený za podpredsedu Slovenského zväzu zápasenia člen pléna Čsl. zväzu zápasenia

              Rok 1947 je rokom, v ktorom sa začína písať novodobá história v meste pod Zoborom. Zápasnícky oddiel súťaží v II. lige, ktorá bola zložená zo 6-tich oddielov z celého Slovenska. V súťaži sa oddiel umiestňoval na popredných miestach.  Trénerom v tomto období bol aktívne zápasiaci Karol Guderna, ktorý sa spolu s Vöröšom stali majstrami Slovenska. Mladý Lieskovský si vybojoval titul juniorského majstra Slovenska.

reprezentačné sústredenie prvý sprava strieborný medailista z olympiády  v Mníchove 1936 Jozef Herda a štvrtý Vereš st. 

    

                      Vojtech Vereš st.

 

    Vojtech Vereš na sústredení s Košickými borcami

   

                prvý zĺava legenda Herda siedmi Vereš na celoštátnom sústredení                 

                

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zĺava: Bakoš Jozef, Lieskovsý Béla, Balko Ján z kolíňan, Červeň Ján, Šinko, Karabín Ľudovít, Vereš Vojtech Guderna Karol, Tóth Viliam, Hazlinger Pišta

      takto sa zápasilo - Vojtech Vereš st.

 

             Aktívnosť, životaschopnosť zápasníckeho oddielu spočívala v organizačnej sile nestorov nitrianskeho zápasenia Š. Hazlingera a K. Gudernu, čo sa prejavilo nástupom ďalšej generácie mladých zápasníkov. Mená ako Lieskovský, Kukla, F. Brucker, Plechlo a pod. Boli svojimi dobrými výkonmi  známe v celej športovej verejnosti v Nitre.

v hornom rade od tretieho zľava: Vereš, Steiskal, Červeň, a Duška

v strednom rade: Balko, Karabín, Vaňo,  Vöröš, Tóth, Guderna, Černický, Bartolen, Šimko, a Lieskovský

v spodnom funkcionári: Šuriak, Bakoš, Gál, Gonda, Kubíček, Hazlinger a Dizbach

           

               V rámci rôznych reorganizácii, ktoré sa vtedy udiali, rokmi sa AC Nitra pretransformovala na TJ Komunálny podnik a Slavoj Nitra. V roku 1956 prešiel zápasnícky oddiel do TJ Lokomotíva Nitra. Mládežnícke kategórie súťažili v rámci ŠHM. Avšak na doplnenie družstva seniorov výkonostne zdatných borcov nebolo. Zápasenie dospelých stagnovalo. Došlo to až tak ďaleko, že zápasnícky oddiel nemal v roku 1958 predsedu.

               Obrat k lepšiemu nastal až zaktivizovaním práce výboru oddielu potom, keď sa stal predsedom p. Šaulík.. Trénerskú prácu sústavne vykonával K. Guderna. Prvé úspechy sa dostavili začiatkom šesťdesiatych rokov po návrate do lona pôvodnej materskej TJ, ktorá niesla názov Slovan Nitra. V roku 1961 obnovené družstvo seniorov štartovalo v II. lige spolu s ďalším nitrianskym družstvom založeným pri TJ Dukla. V tejto TJ sa zišli výkonnostne zdatní vojaci z viacerých civilných oddielov z celej ČSSR. Do TJ Dukla prestúpili aj niektorí borci zo Slovana. V súťaži sa im pomerne darilo a spolu s ZJŠ Brno sa prebojovali do i. celoštátnej ligy. O postup sa zaslúžili najmä títo pretekári: Brunai, Križan, F. Kukla, Maťo, Mackovič, Brucker, Plechlo a Kováč. Vzápätí malo družstvo TJ Dukla Nitra problémy, bolo zrušené a ich miesto v I. celoštátnej lige po prvý raz zaujali členovia TJ Slovan Nitra. Žiaľ ukázalo sa, že družstvo nestačí na technických i fyzicky dobre pripravených zápasníkov z ostatných oddielov, a po jednoročnom pôsobení z I. ligy vypadáva. To malo negatívny vplyv na celý kolektív družstva seniorov a potom po pridružení iných problémov sa družstvo rozpadlo. Aktívne účinkovalo len družstvo dorastencov. Jeho členmi boli: Jesenič, Bojda, Lónay, M. Kukla, Maťo, Kučes, Kocian a Borot. Družstvo časom vyspelo a z jeho radov vzišlo nové družstvo seniorov družstvo, ktoré uprostred šesťdesiatych rokoch úspešne bojovalo v II. lige o popredné umiestnenie.

              Spomína pretekár E. Loňay  za akých podmienok sa vtedy chodilo na súťaže: " Okrem úhrady cestovného sme nedostávali žiadne diety. Náš hospodár, p. Bocko, pracoval v mäsokombináte. Vždy vedel zabezpečiť niekoľko štangiel salámy a každému pretekárovi daroval pol štangle a polovinu chleba. Hladní sme neboli ! " 

 

                                                  

              V priebehu roku 1966 sa pomery v zápasníckom družstve seniorov i v celom zápasníckom oddieli stabilizujú. Telovýchovná jednota sa vrátila k svojmu pôvodnému názvu AC Nitra. Do čela zápasníckeho oddielu bol zvolený p. Olláh. Úplne novo zložené družstvo seniorov dosahuje v II. lige veľmi dobré výsledky a dokonca sa stáva jej víťazom. Zúčastňuje sa kvalifikácie o postup do I. ligy, ktorú po vynikajúcich výkonoch v Jihlave vyhráva a zabezpečuje si I. ligovú príslušnosť. O opätovný postup sa zaslúžili: P. Jesenič, Bojda, Lóňay, M. Kukla, Maťo, Kučes, Kocian, Borot.

              V I. lige Nitrania bojovali so striedavými úspechmi. V súťaži s družstvami ( Dunajplavba Bratislava, ČH Praha, Banik Prievidza atď. ) ktorých podmienky ďaleko prevyšovali amatérske podmienky zápasníkov sa družstvo do pásma zostupu. Mohlo ich zachrániť iba víťazstvo nad rivalom z Brna na domácej žinenke. Žiaľ vinou administratívnych nedostatkov, zapríčinených vedením oddielu, družstvo zápas kontumačne prehralo a z I. ligy vypadlo. To čo sa im nepodarilo v lige si vynahradzovali úspešným pôsobením  v súťažiach jednotlivcov na rôznych národných a medzinárodných súťažiach. Bratia František a Michal kukla sa stali Majstrami ČSSR, najmä Michal päťnásobný majster ČSSR prekypoval bojovnosťou a športovým umením. Vo všetkých zápasoch podával stabilne vrcholné výkony a dokazoval že titul majstra športu mu bol udelený oprávnene. Medzi popredných borcov ďalej patrili: Loňay, juniorski majster ČSSR, Novosad, dvojnásobný dorastenecký majster ČSSR, Kocian, Kučes, Maťo, Bojda, Mákoš, bratia Z. a P. Gorni. Viacerí z nich patrili medzi Slovenskú výkonnostnú špičku.

             Koncom šesťdesiatych rokov jedna etapa vo vývoji nitrianskeho zápasenia. Do čela zápasníckeho oddielun sa dostalo nové vedenie v čele s JUDr. Vančom. Káder trénerov popri Gudernovi sa rozšíril o Jozefa Svitača a Emila Loňaya.  Obaja odviedli v ďalších rokoch veľký kus roboty na poli rozvoja zápasníckeho športu v Nitre. Svitač, rodený Nitran, pretekársky vyrastal ako učeň v Plzni. Po návrate domov určitý čas ešte zápasil. Na majstrovstvách Slovenska získal striebornú medailu. Od roku 1966 funkcionárčil a v roku 1968 sa zapojil do trénerskej práce. Začínal kategóriou dorastu. Loňay mal na starosti žiakov. V tej dobe sa začala základom zápasníckeho športu priúčať talentovaná skupina borcov. V jej radoch bol F. Samotij, Mikula, Lizák, Varga, Kmeť, Derka, Farkaš, V. Brucker, P. Strnisko, Ištván, Hnilica, Bartek, Barborík. Káder tohto družstva sa stal majstrom Slovenska pre rok 1970.

nástup reprezentácie Slovenska pod vedením K. Gudernu na stretnutie s Bieloruskom v Gronde (BLR)

                                             

Oslavy 75 výročia SZZ druhý zľava v hornom rade Karol Guderna

prvý zľava tréner Karol Guderna            

            Sedemdesiate roky boli v trénerskej činnosti J. Svitača mimoriadne plodné. Jeho zásluhou vyrástli v Nitre výkonnostne vrcholoví borci Bartek, Kmeť, Barborík, P. Strnisko,   J. Brucker ale dávajú hlavne Československému zápaseniu Dana Karabína a Júliusa Strniska. Posledne menovaní dosiahli najväčšie úspechy v RH Praha, ale podiel nitrianskeho zápasenia ( najmä zásluhy trénera Svitača ) na ich formovaní bol však rozhodujúci. 

 

Výprava zápasníkov z Nitry na turnaji v Prahe zľava ved. výpravy p. Vančo J. Strnisko, P. Strnisko a P. Kmeť

Ocenenie najlepších športovcov Nitry - cenu preberá Peter Kmeť

 

           

            Mimoriadne úspešné sedemdesiate roky boli doprevádzané zriadením Tréningového strediska mládeže v roku 1974. So strediskom bola spojená i finančná dotácia na jeho činnosť. Bola to evidentná pomoc nitrianskemu zápaseniu. V roku 1976 z iniciatívy futbalového oddielu prebehlo absorbovanie TJ AC Nitra do TJ Plastika. S futbalistami putovali do TJ Plastika aj zápasníci. Ako vedúci tréner po odchode Gudernu pôsobil Jozef Svitač. Jeho asistentom bol Emil Lóňay. Do hnutia sa v tomto mimoriadne plodnom období zapája nová generácia trénerov P: Kmeť, Ing. V. Magdina, Barborík, J. Jedlička, M. Lörincz i vzorný a starostlivý vychovávateľ, organizačný pracovník mládežníckeho zápasenia, neskôr vedúci TSM-Karol Jesenič. Tréningovú činnosť zabezpečoval v telocvični OV ČSZTV ako aj v rôznych telocvičniach po celom meste . Súťaže absolvoval dokonca aj v ZŠ Zbehy alebo v pavilóne na výstavisku Agrokomplex. Družstvo seniorov súťažilo v I. celoštátnej lige. Z jednotlivcov najvyššiu výkonnosť preukazovali: Orlík, P. Strnisko, M. Chobot, Czako, Jančík, Jánošík, V. Jedlička a ďalší. Po priestorovej stránke to bolo veľmi zložité obdobie. No už sa intenzívne pracovalo na príprave výstavby novej zápasníckej telocvične v areáli futbalového štadióna na Ostrove na (Sihoti). Oddiel venoval sústavnú pozornosť mládežníckym kategóriám. Tréner Jesenič viedol dve skupiny žiakov, Guderna následne pracoval s dorasteneckou kategóriou využívajúc telocvičňu pekárskeho učilišťa na Čermáni.    

   

                          nastupujúca mlaď

                                                                                                    

           

horný rad zľava: Vacula, Jančík, P. Strnisko, Poledník, Ľ. Varga, I. Mik, masér Chmel, Samotij, Kmeť, L. Krčmárik, predseda J. Krčmárik, tréneri Guderna, Svitač, hospodár Dolník 
v pokľaku
: Derka. V. Brucker, Bojda, Hnilica,V. Jedlička, Farkaš, J. Brucker, M. Jedlička, ved. družstva Nitriansky

  

Káder seniorov v sedemdesiatych rokoch        
zľava: V. Brucker, Bartek, Hnilica, V. Jedlička, tréner Svitač, Kmeť, Samotij, Bojda
v pokľaku: S. Lakatoš, J. Brucker

 

zľava: Kmeť, Dunaj, P. Strnisko, Francúz, M. Chobot, Bojda, V. Jedlička, tr. Lörincz, Svitač
spodný rad: Hnilica, Ternény, V. Czako, S. Chobot

 

           Začiatkom osemdesiatych rokov sa dostáva na vrchol ďalšia generácia zápasníkov. Boli v nej Samotij, V. Brucker, Halász, M. Chobot, Czako, Ľ. Varga, Muzika, Nemeš, Farkaš, M. Jedlička, Sajko, Janák, Bartek, Š. Lakatoš, S. Lakatoš a iní. Všetci boli odchovancami domácej zápasníckej liahne. Viacerí boli ozdobení juniorskými i seniorskými titulmi majstrov Slovenska i ČSSR a obliekali reprezentačné dresy (Samotij-majster Slovenska, V. Brucker-dvojnásobný majster ČSSR juniorov, Š, a S. Lakatošovci- v doraste majstri ČSSR).

           Isté organizačné zmeny a posuny nastali i v týchto rokoch. V roku 1978 inicioval tréner Svitač založenie oddielu a TJ pri podniku BAZ Nitra v ktorom pôsobil ako majster odbornej výchovy. Predsedom TJ sa stal Ing. Vasilo. V oddiele začali svoju činnosť so žiakmi podnikového učňovského učilišťa a so žiakmi ZŠ Vajanského. Časom však oddiel zanikol a jeho pokračovateľom sa stal zápasnícky oddiel TJ ČH Nitra.

           Žiaľ, v naj produktívnejšom veku neúprosná smrť v roku 1981 skosila trénera Jozefa Svitača a spôsobila nitrianskému zápaseniu veľkú a nenahraditeľnú stratu. Na jeho počesť oddiel poriada každoročne Memoriál Jozefa Svitača.

           V týchto rokoch zásluhou K. Jeseniča a Ing. Szákala vznikol zápasnícky krúžok pri TJ Lokomotíva Nitra. Okrem nových členov týmto členov prepojením získal zápasnícky šport v Nitre výhodu zľavneného cestovného. Bolo to v tom čase pre hnutie prospešné. Aj táto aktivita však postupom času zanikla. V roku 1982 sa zápasníci konečne dočkali svojho vlastného stánku-telocvične s príslušným vybavením. Okrem vedenia TJ sa na príprave výstavby mali podiel aj funkcionári zápasníckeho oddielu najmä Brath, Jesenič, Galgánek a ďalší. po predsedoch Ing. J. Krčmárikovi a A. Matluchovej sa v roku 1982 stal predsedom oddielu Michal Brath, ktorý spočiatku vykonával aj funkciu tajomníka oddielu a správcu haly.

           Zlepšené podmienky kladne ovplyvnili celkovú činnosť oddielu. Po p. Brathovi prevzal funkciu tajomníka oddielu a správcu haly T. Galgánek. Aktívne pracovalo TSM. vedenie oddielu založilo v spolupráci so školstvom Školské športové stredisko pri ZŠ Saratovská. Trénerskú prácu tu vykonávali Kmeť a Zentko. Tento prepracovaný systém práce s mládežou začal prinášať výsledky a prešli ním aj pretekári Lenčéš a Černek, vynikajúci borci a reprezentanti Slovenska a Československa.

          Aktívne pracoval aj zápasnícky oddiel pri TJ ČH Nitra. Sústredili sa v ňom bývalí výborní zápasníci, odchovanci TJ AC a Plastiky Nitra Krajanec, Novosad, Holásek, Holka, Daňo, Adámek a iní. Vo svojej činnosti sa zamerali na výchovu žiactva. Oddiel však zanikol v roku 1988 a pretekári prešli do TJ Plastika.

          Koncom osemdesiatych rokov sa zmeny udiali i zápasníckom oddieli TJ Plastika. Za predsedu zápasníckeho oddielu bol zvolený MVDr. Š. Valent a v roku 1989 ho vystriedal Ján Martiš.

          Po výkonnostnej stránke sa presadili najmä Benc a Černek získaním titulov Majster Slovenska v dorasteneckých kategóriach.Družstvo seniorov so striedavou výkonnosťou bojovalo v I. celoštátnej lige kde najlepším umiestnením bolo štvrté miesto keď na jeho štíte ostal aj viacnásobný majster ČSSR Baník Prievidza a neskôr v SNL. V roku 1989 v nej skončilo na druhom mieste.

          V roku 1990 nastala ďalšia organizačná zmena. odchodom futbalistov Z TJ Plastika a založením vlastného FC Nitra opustili rady plastiky aj oddiely, ktoré boli do nej včlenené v roku 1976 a obnovili činnosť pôvodnej materskej TJ AC Nitra. medzi nimi bol i zápasnícky oddiel. V staronovej TJ AC Nitra sa stal predsedom zápasníckeho oddielu stal PaedDr. Zentko. Trénerskú prácu vykonávali Lóňay, Kmeť, Krajanec, Halász, Zentko a z novo nastupujúcej generácie Mgr. Mário Hrivňák. Žiaľ, činnosť oddielu začína nepriaznivo ovplyvňovať nedostatok finančných prostriedkov. Časť členov výboru ako aj niektorí pretekári seniorskej kategórie z oddielu odišli.

          Po čiastočnom preklenutí finančných prostriedkov sa oddiel sústredili predovšetkým na kategóriu žiakov a dorastencov. Výsledky sa dostavili už v roku 1991. na majstrovstvách ČSFR starších žiakov, konaných v hale Olympia v Nitre z desiatich titulov štyri (Janči, A. Pekár, M. Pekár a Porubský). Medailové umiestnenia ešte získali Bödör a Škorec. Nitra triumfovala v súťaži družstiev.                                  

     

     Veľká cena Žitného ostrova 28. 5. 1988 Gabčíkovo ďalšia nastupujúca generácia zápasníkov                                                                           

                                 

     

úspešná generácia mladých zápasníkov
v stoji: Kmeť, M. Novosad st., Zentko, M. Hrivňák, Bödör, Janči 
v pokľaku: A. Pekár, Škorec, M. Pekár, Porubský

 

 v stoji: M. Novosad ml.,Hrivňák, Kmeť, Bödör

 v pokľaku: M. Pekár, Škorec, Lenčéš

 

         Títo pretekári zopakovali svoj úspech i v nasledujúcom roku v kategórii mladších dorastencov. Pod vedením trénera Mgr. Hrivňáka na Majstrovstvách ČSFR,  konaných taktiež v hale Olympia v Nitre, získali dokonca šesť titulov Majster ČSFR (Škorec, M. Pekár, A. Pekár, Marián Novosad, Janči a Porubský) a zopakovali si aj prvé miesto v súťaži družstiev. Tieto výsledky posunuli trénera Hrinňáka na post trénera štátnej reprezentácie ČSFR dorasteneckej kategórie. Po Sečanskom (hádzaná), Kovalinkovi a Hlavačkovi (box) a Lešickom (futbal) to bol ďalší nitriansky tréner ktorému sa dostalo pocty v mládežníckom československom športe dostalo. Pod jeho vedením štartovala československá reprezentácia na Majstrovstvách sveta v Turecku. Základ tvorili Nitrania. Z nich obsadil A. Pekár 6. miesto, Marián Novosad 7. miesto a Porubský 9. miesto. A. Pekár-viacnásobný majster Slovenska a ČSFR, bol vyhodnotený medzi desiatimi najlepšími juniorami okresu Nitra za rok 1992. 

         Po vzniku samostatnej Slovenskej republiky v 1993 úspešnosť nitrianských kadetov pokračovala v rámci majstrovstiev Slovenska. V košiciach z jedenástich váhových kategórií si prvenstvo odniesli siedmi Nitrania (Lančarič, Lenčéš, Škorec M. Pekár, Bödör, Marián Novosad, Dragúň. Milan Lenčéš reprezentoval v tomto roku Slovensko na majstrovstvách sveta kadetov v nemeckom Duisburgu, kde vybojoval striebornú medailu. Úspech zopakoval aj v roku 1994 v Chicagu v USA. Domov si priniesol striebro. Bol to opäť jeden z vrcholov nitrianského zápasenia. V tomto roku z nitrianskej zápasníckej liahne na ME v Budapešti Slovensko reprezentovali Marián Novosad, M. a A. Pekárovci, Lančarič a Lenčéš. 

      Milan Lenčéš dvojnásobný držiteľ striebornej medaile  z MS kadetov 1993, 1994

         Zo seniorov najvýraznejšiu výkonnosť dosahoval Ladislav Černek, seniorský majster SR. Medzi popredných pretekárov oddielu patrili: Marián Vereš, Marek Novosad, Norbert Bödör, zo žiakov Balko, M. Valkovič, Francúz a ďalší. Družstvo seniorov súťažilo v prvej lige, ale z nedostatku financií svoju účasť v lige odvolali. Dorastenci súťažili so striedavými úspechmi v slovenskej dorasteneckej lige. Žiacke družstvo je pravidelným účastníkom oblastnej žiackej ligy v ktorej sa umiestňuje na popredných priečkach.

          V roku 1995 riadil činnosť zápasníckeho oddielu výbor v zložení Emil Lóňay, Dr Pavol Zentko, Ing. Š. Krajanec, Černek, Mgr. Hrivňák a Kmeť. Všetci zároveň aj vykonávali trénerskú činnosť.

 

 

   

                                             foto z pôsobenia zápasníkov z Nitry v nemeckej lige ( Vereš a Černek )

 

história posledných rokov bude doplnená po spracovaní

rozličné foto mapuje činnosť zápasníckeho oddielu 

 

                                               legendy nitrianskeho zápasenia

 
striebro ME Ludwigshafen 1975                                                                   bronz OH Moskva 1980                                                                                                                                     
Majster Európy Leningrad 1976
bronz OH Moskva 1980

striebro MS Edmonton 1982
 


                                                                                                                                                                                     


   
zľava: Barborík, Pintér, Repa, Magdina

 

 zľava: tréner Svitač, Jančík, P. Strnisko, Derka, L. Krčmárik, Radulov       

 dolný rad zľava: A. Ottot, P. Jesenič, K. Jesenič, Jánošik, Holásek    
stretnutie AC Nitra proti výberu Budapeštianskej župy ktoré sa konalo  pod holým nebom na Jelenci v miestnom kaštieli                                                  

horný rad zľava: rozhodca Lóňay, tréneri Guderna, Svitač, V. Jedlička, Barborík, A. Ottot, Repa, Magdina, P. Gorný, P. Strnisko, V. Vlčej, Karabín, Kmeť, J. Jedlička, Pátek

   

 

                                                                                    oddiel BAZ Nitra


                                   Juraj Daňo                                        Peter Strnisko

 

   

hore zľava: Karabín, Magdina, Pintér          Repa - aj prehry patria k životu                      šéfko ( Guderna ) v roli rozhodcu                      
v strede Repa dole Peťovský                                                                                                                                                                                

    

    reprezentant Miroslav Jedlička                      P. Jesenič                                                              Ďuso Strnisko v akcii                           

       veterán Vereš

foto z archívu Ivana Kučesa

 

 

 

 

 

   
Ivan Kučes a Michal Kukla údajne súťažili že kdo viac vypučí brucho a Ivan vyhráva

     

   

  

  

                 

 

  foto 90 výročie zápasenia v Nitre archív Ivana Kučesa